Öğrenci İkamet İzni Alırken Dikkat Edilecekler

 1. İkamet İzni Başvurusu
  • İlk Başvuru
  • Uzatma Başvurusu
 2. Eğitim Değişiklikleri
  • Fakülte veya Bölüm Değişikliği
  • Yeni Üniversite Kaydı
  • Kayıt Dondurma ve İlişik Kesme
 3. Çalışma Hakkı
  • Ön Lisans ve Lisans Öğrencileri
  • Yüksek Lisans ve Doktora Öğrencileri
 4. Kişisel Bilgilerin Güncellenmesi
  • Bilgi Değişikliği Bildirimi
 5. İkamet İzni Süresi ve Yenileme
  • İkamet İzni Süresi
  • İkamet İzni Yenileme
 6. 18 Yaşından Küçükler İçin İkamet İzni
  • Gerekli Belgeler
 7. Belgelerin Onayı
  • Apostil Şerhli Belgeler
  • Konsolosluk Onayı

Makale

İkamet İzni Başvurusu

İkamet izni başvurusu yaparken dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar vardır.

İlk Başvuru

Eğer ilk defa ikamet izni başvurusu yapıyorsanız, başvurunuzu mutlaka vize ya da vize muafiyeti süresi içerisindeyken yapmalısınız. Aksi takdirde başvurunuz kabul edilmez.

Uzatma Başvurusu

Uzatma başvurunuzu, geçerli ikamet izni sürenizin dolmasına 60 gün kalmasından itibaren ve her şekilde ikamet izni süreniz dolmadan önce e-ikamet.goc.gov.tr adresinden gerçekleştirebilirsiniz.

Eğitim Değişiklikleri

Eğitim durumunuzda herhangi bir değişiklik olması durumunda, bu durumu İl Göç İdaresi Müdürlüğüne bildirmeniz gerekmektedir.

Fakülte veya Bölüm Değişikliği

Aynı il içerisinde fakülte veya bölüm değişikliği ya da yine aynı il içerisinde farklı bir üniversiteye kayıt yaptırma durumunuzda öğrenim durumunuza ilişkin bu değişikliği izleyen 20 iş günü içinde İl Göç İdaresi Müdürlüğüne bildirimde bulunmalısınız.

Yeni Üniversite Kaydı

Eğer farklı bir şehirde yükseköğreniminize devam edecekseniz 10 iş günü içerisinde yeni üniversitenizin bulunduğu ildeki İl Göç İdaresi Müdürlüğüne ikamet izni başvurusunda bulunmalısınız.

Kayıt Dondurma ve İlişik Kesme

Kayıt dondurma, üniversiteden ilişik kesme, kayıt yenilememe gibi durumlarda öğrenci ikamet izniniz iptal edilecektir.

Çalışma Hakkı

Türkiye’de öğrenci ikamet izni ile kaldığınız sürede “çalışma hakkınız” bulunmaktadır.

Ön Lisans ve Lisans Öğrencileri

Eğer ön lisans veya lisans öğrencisi iseniz ilk yıldan sonra çalışma hakkınız başlar.

Yüksek Lisans ve Doktora Öğrencileri

Eğer yüksek lisans veya doktora öğrencisi iseniz süre sınırlaması olmadan çalışma hakkınız başlar.

Kişisel Bilgilerin Güncellenmesi

Kişisel bilgilerinizde değişiklik olursa (örneğin medeni haliniz, adresiniz, pasaportunuz değişirse ya da buna benzer durumlar ortaya çıkarsa) bu değişikliği 20 iş gün içerisinde kayıtlı olduğunuz İl Göç İdaresi Müdürlüğüne bildirmelisiniz.

İkamet İzni Süresi ve Yenileme

İkamet izni sürenizin bitiş tarihi İkamet İzin Belgesi’nde (kartında) yer alır.

İkamet İzni Süresi

Bu süre bittikten sonra da ülkemizde kalmaya devam edecekseniz, ikamet izin süreniz dolmadan önce mutlaka ikamet izninizi yenilemelisiniz.

18 Yaşından Küçükler İçin İkamet İzni

18 yaşından küçükseniz ve ülkemize öğrenim veya eğitim amacı dışında bir vize veya vize muafiyetiyle giriş yaptıysanız aşağıdaki belgeleri ilgili makama sunmanız gerekir.

Gerekli Belgeler

 • Doğum Belgesi
 • Muvafakatname: Anne ve babanızın Türkiye’de öğrenim görmenize ve Türkiye’de ikamet izni ile kalmanıza izin vermesi ve bunun için de ülkenizdeki yetkili merciler tarafından düzenlenmiş muvafakatnamenin yanınızda bulunması gerekir.

Belgelerin Onayı

Ülkemizde ikamet izni müracaatında kullanmak üzere ülkenizden getireceğiniz belgeler, mutlaka “apostil şerhli” ya da ülkemizde bulunan konsolosluğunuz tarafından onaylanmış olmalıdır.

Apostil Şerhli Belgeler

Ülkenizde düzenlettirdiğiniz belgeyi apostil şerhli olmadan getirdiyseniz Türkiye’de bulunan büyükelçiliğiniz ya da konsolosluğunuza onaylatmalısınız.

Konsolosluk Onayı

Gerekli belgelerinizi apostil şerhi yaptıramadığınız ya da ülkemizde bulunan temsilciliklerinize onaylatamadığınızda veya söz konusu temsilciliklerin çok ileri tarihlere size randevu vermesi halinde İl Göç İdaresi Müdürlüğüne müracaat etmelisiniz.

Sonuç

Türkiye'de ikamet izni alırken dikkat etmeniz gereken birçok önemli nokta vardır. Bu süreçte her adımın doğru bir şekilde atılması, başvurunuzun hızlı ve sorunsuz bir şekilde işleme alınmasını sağlar. Bu nedenle, başvuru sürecinde ve ikamet izniniz boyunca bu hususlara dikkat etmek önemlidir.