Öğrenci İkamet İzni Nasıl Alınır?

Öğrenci İkamet İzni Başvuru Süreci

Ülkemizde yükseköğrenim görmek amacıyla gelen öğrencilerin, yasal olarak kalabilmek için ikamet izni alması gerekmektedir. Bu süreç, birkaç adımdan oluşur ve belirli belgelerin hazırlanmasını gerektirir.

İkamet İzni Nedir?

İkamet İzni Belgesi, ülkemize yasal yollarla giriş yapmış olan ve ülkemizde başka bir yasal kalış hakkına sahip olmayan kişilerin temin etmesi gereken bir belgedir. Üniversitenizin bulunduğu ildeki İl Göç İdaresi Müdürlüğü tarafından adınıza düzenlenecek İkamet İzni Belgesi ile ülkemizde yasal kalış hakkına sahip olabilirsiniz.

İkamet İzni Başvuru Adımları

İlk Adım: Üniversite Kaydı ve Ön Kayıt Formu

Üniversiteye kayıt yaptırdıktan sonra e-ikamet.goc.gov.tr adresinde bulunan “İlk kezikamet izni başvurusu yapıyorum” alanından “Yeni bir başvuru yapmak istiyorum” seçeneğinden “Ön kayıt formunu” doldurmalısınız. Ardından ikamet izni türlerinden olan “Öğrenci ikamet izni türünü” seçerek başvurunuzu yapmalısınız. Bu alandaki bilgiler sizin kişisel bilgileriniz olup kayıtlarımızda kullanılacağından yanlış ya da eksik bilgi olmamasına dikkat etmelisiniz. Başvuru formunu doldurduktan sonra çıktısını alıp imzalamalısınız.

İkinci Adım: Gerekli Belgelerin Hazırlanması

İkamet başvuru formunu doldurduktan sonra, formda belirtilen belgeleri hazırlamalısınız. Bu belgeler olmadan ikamet izni başvurusunda bulunmanız mümkün olmaz. Hangi belgeleri hazırlamanız gerektiğini ayrıca www.goc.gov.tr adresinden, YİMER 157 hattından ya da kayıt yaptırdığınız üniversiteden öğrenebilirsiniz.

Üçüncü Adım: Belgelerin Teslim Edilmesi

Başvuru için gerekli belgeleri üniversiteye kayıt sırasında size tebliğ edilen tarihe kadar üniversitenizin ilgili birimine teslim etmelisiniz. Teslim edeceğiniz belgelerinizin eksik olması durumunda, başvuru için yanınızda bulunan belgeleriniz üniversite tarafından teslim alınmayacaktır.

Dördüncü Adım: İl Göç İdaresi Müdürlüğüne Gönderim

Üniversiteye teslim edeceğiniz belgeler üniversite tarafından İl Göç İdaresi Müdürlüğüne gönderilir. İl Göç İdaresi Müdürlüğü değerlendirme aşamasında ihtiyaç duyması hâlinde sizinle iletişime geçerek ek bilgi ve belge talep edebilir. Bu sebeple bildirmiş olduğunuz iletişim bilgilerinin size ait olmasına dikkat ediniz. Ayrıca bu süre zarfında üniversitenin ya da İl Göç İdaresi Müdürlüğünün personeli dışında herhangi bir kişi ya da kuruma itibar etmemeniz işlemlerin sağlıklı yürütülebilmesi açısından oldukça önemlidir.

Beşinci Adım: İkamet İzni Belgesi'nin Teslimi

İkamet izni başvuru süreciniz tamamlandığında adınıza düzenlenecek İkamet İzni Belgesi, Göç İdaresi Başkanlığı tarafından basılarak başvurunuzda belirtmiş olduğunuz adreseveya üniversitenizin adresine PTT aracılığıyla teslim edilecektir. İkamet İzni Belgeniz dağıtıma çıktığında ibraz etmiş olduğunuz telefon numarasına bilgilendirme amacıyla kısa mesaj (SMS) gönderilecektir.

İkamet İzni Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Başvuru Formu

Bu form e-İkamet sistemi üzerinden ikamet izni başvurunuz tamamlandığında sistem tarafından oluşturulur. Başvuru formu, çıktısı alınıp siz ve/veya yasal temsilciniz tarafından imzalanmalıdır.

Pasaport veya Pasaport Yerine Geçen Belgenin Aslı ve Fotokopisi

Talep edilen ikamet izni süresinden 60 (altmış) gün daha uzun süreli pasaport ya da pasaport yerine geçen belgeye sahip olmalısınız. Pasaport veya pasaport yerine geçen belgenin fotokopisi (Kimlik bilgileri ve fotoğrafın bulunduğu sayfa, giriş-çıkış ve vize bilgilerini gösterir işlem gören sayfalar ile belgenin aslı randevu gününde yanınızda bulunmalıdır.)

İki Adet Fotoğraf

Son 6 ay içinde çekilmiş, fonu beyaz ve biyometrik fotoğraf olmalıdır.

Geçerli Sağlık Sigortası

Sağlık Sigortası Belgesi hakkında aşağıda sıralanan ve durumunuza uygun olanlardan yalnızca birisine ilişkin belge getirmeniz yeterli olacaktır.

Öğrenci Belgesi

Kayıtlı olduğunuz üniversiteden alacağınız bu belge e-imzalı/imzalı ve mühürlü/kaşeli şekilde olmalıdır.

Adres Bilgilerinizi Gösteren Belge

Ülkemizde hak ve hizmetlere erişebilmeniz için sizinle iletişime geçmemiz oldukça önemlidir. Bu sebeple kamu kurumlarına ibraz edeceğiniz adres ve iletişim bilgileri geçerli ve doğru bilgiler olmalıdır.

İkamet İzni Kart Bedeli Makbuzu

Kart bedeli miktarı İkamet İzni Başvuru Formunuzda yer alır. Bu bedeli yetkilendirilmiş Maliye Veznelerine veya yetkilendirilmiş bankalara yatırarak düzenlenecek makbuzu başvuru formuna eklemelisiniz.

Sonuç

Öğrenci İkamet İzni başvuru süreci, belirli adımlar ve belgeler gerektirir. Bu süreci başarıyla tamamlamak için, belirtilen adımları dikkatlice takip etmek ve gerekli belgelerieksiksiz bir şekilde hazırlamak önemlidir. Bu sayede, ülkemizde yasal olarak kalma hakkını elde edebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

  1. Öğrenci İkamet İzni nedir? Öğrenci İkamet İzni, ülkemizde yükseköğrenim görmek amacıyla bulunan yabancı uyruklu öğrencilere verilen bir belgedir.

  2. İkamet İzni başvurusu nasıl yapılır? İkamet İzni başvurusu, e-ikamet.goc.gov.tr adresi üzerinden yapılmaktadır. Başvuru süreci, belirli adımları takip etmeyi ve gerekli belgeleri hazırlamayı gerektirir.

  3. İkamet İzni başvurusu için hangi belgeler gereklidir? Başvuru formu, pasaport veya pasaport yerine geçen belgenin aslı ve fotokopisi, iki adet fotoğraf, geçerli sağlık sigortası, öğrenci belgesi, adres bilgilerinizi gösteren belge ve İkamet İzni Kart Bedeli Makbuzu başvuru için gereklidir.

  4. İkamet İzni süreci ne kadar sürer? İkamet İzni süreci, başvuru yapıldıktan sonra belgelerin kontrol edilmesi ve işlemlerin tamamlanması süresine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Ancak genellikle birkaç hafta içinde tamamlanır.

  5. İkamet İzni almak için sağlık sigortası yapmam gerekiyor mu? Evet, ikamet izni almak için geçerli bir sağlık sigortasına sahip olmanız gerekmektedir.